MÖBLER / Byråar, sekretärer / Byrå 4797001

nr 479 7001

Byrå

Rokoko, Intarsia, Senare stenskiva, Kompletterad, längd: 107, djup: 55, höjd: 78, Fanérskador

Utrop:

18.000 kr

Såld:

15.000 kr

måndag 13 augusti 2007

11/8 15:34:41 1      Vinnande bud

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.